Jdi na obsah Jdi na menu
 


CURLY COATED RETRIEVER

 
Chovná kniha CCR
 
Galerie šampionů a vítězů
/KCHLS/
ObrazekStandard FCI č. 110 c
Země původu : Velká Británie.
Celkový vzhled : Silný, živý, chytrého výrazu, s charakteristickou srstí.
Charakteristika : Inteligence s odolností a vytrvalostí.
Povaha : Je přátelský a důvěřivý.
Hlava a lebka : Dlouhá, dobře proporcionálně rostlá plochá lebka, čelisti silné a dlouhé, nejsou hrubé. Široké nosní otvory černé nebo červenohnědé pigmentace.
Oči : Černé nebo temně hnědé. Velké, avšak nejsou vystouplé.
Uši : Poněkud malé, posazené nízko, ležící blízko hlavy, kryté drobnými kudrlinkami.
Morda : Čelisti silné a rovné s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, tzn. že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelisti.
Krk : Nepříliš dlouhý, bez volné kůže.
Přední končetiny : Ramena jsou velmi hluboká, svalnatá, končetiny jsou dobře svázané k hrudníku.
Trup : Dobře vypružená žebra, hrudník hluboký, nepříliš dlouhý v bedrech nebo přestavěný v zádi.
Zadní končetiny : Silné, svalnaté, hlezna jsou nízká s dobře zaúhlenými kolenními klouby.
Tlapy : Kulaté, kompaktní, prsty jsou dobře klenuté.
Prut : Úměrně krátký, nesený rovně, porostlý kudrlinkami, zužující se směrem ke konci, nikdy není pohyblivý nebo stočený.
Pohyb : Živý a prostorný.
Osrstění : Spousta kudrlinek pokrývá celé tělo, což je hlavním a nejdůležitějším znakem tohoto plemene.
Zbarvení : Černé a hnědé.
Velikost : Optimální výška v kohoutku : psi 68,5 cm a feny 63,5 cm.
Vady : Jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.
 
Poznámka : Psi musejí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku. 
Historie plemene
 
 
 
 
Curly coated retriever patří mezi vůbec nejstarší rasu Retrieverů.. O historii tohoto plemene se vedou různé dohady. Pravděpodobně vzniklo zkřížením psů St. John's a Water dogs. Ti byli již dlouhou dobu oblíbeni pro svoji vytrvalost při práci a hlavně při aportování. Zřejmě byli do chovu kudrnatého retrievera zařazeni i setři a pointři. Od roku 1854 je curly coated retriever uznáván jako samostatná rasa v Anglii. Tento retriever byl oceněn jako vynikající lovecký pes a dnes si ho cení hlavně v Austrálii a na Novém Zélandě, kde je používán převážně při lovu kachen.
Curly coated retriever byl do České republiky přivezen poprvé v roce 1992. Byli přivezeni dva nepříbuzní jedinci z chovné stanice Dancurls pana Poulsena z Dánska. Oba dva jsou u nás velmi úspěšní, pes se stal v roce 1996 interšampionem, šampionem České republiky, šampionem Slovenské republiky a čekatelem šampiona Rakouska a Slovinska. Fena je též CAC (šampion České republiky) a CACIB (kandidát interšampiona). První krytí této feny jsme provedli ve Francii u psa jménem Darelin Zephyr, ale vrh byl značně nevyrovnaný. V roce 1995 jsme nakryli fenu jménem Cleopatra Dancurls naším psem, který se jmenoval Bandit Dancurls. Co se týká kvality štěňat, vrh se jevil jako vyrovnanější, ale o kvalitě v dospělosti je předčasné v současné době hovořit.
V roce 1996 jsme přivezli ještě jednu fenu curly coated retrievera z Dánska, ke které se hodí pes z naší chovné stanice. Přestože je toto plemeno u nás teprve krátce (od roku 1992) a je stále poměrně neznámé, věřím, že vejde ve známost a bude stejně populární jako předchozí plemena.
 Ing. Jan Kubeš